Ponovo sjajna Ivana Tadić,
Cavrić i Ljubić zlatni kod seniora
Napisao: Željko Đođo
Najbolji hrvatski pikadisti danas (subota, 5. studenoga) su se okupili u Svetoj Nedelji gdje je u Školsko-sportskoj dvorani Rakitje održan drugi ovosezonski turnir iz Masters serije Hrvatskog pikado saveza. Turnir su obilježili ponovo sjajna Ivana Tadić koja je osvojila medalje u sve tri discipline (dva zlata i srebro), dok su u muškoj konkurenciji zlata u pojedinačnim disciplinama uzeli Ivica Cavrić (501 DO) i Alan Ljubić (Cricket). U konkurenciji igrača druge kategorije najbolji je bio Ante Gović, kod trećekategornika je slavio Tomislav Zajec, dok je kod juniora zlato pripalo Filipu Ljubenku.
Ukupno je nastupilo oko 170 igrača iz svih dijelova Hrvatske, a svima je cilj bio osvojiti bodove u borbi za plasman na Pojedinačno prvenstvo Hrvatske koje će se održati početkom travnja sljedeće godine. Ovo je bio drugi od ukupno četiri turnira, a preostala dva će se održati u Sesvetama (3. prosinca) i Poreču (25. veljače 2017.).
Domaćini i suorganizatori turnira, Pikado savez Zagrebačke županije i Pikado klub Samobor 95, osigurali su zaista vrhunske uvjete za održavanje mastersa.
– Drago nam je da smo dobili veliki broj pohvala od strane igrača, to nam je najbolji pokazatelj da smo odradili dobar posao. Zahvaljujem se gosp. Goranu Martinku, vlasniku Cateringa Lobaris koji nas inače redovito prati na svim našim turnirima u Zg županiji, a sada su i igrači iz cijele Hrvatska imali prilike uvjeriti se u kvalitetu ugostiteljske usluge koju oni nude – rekao je Predrag Penić, predsjednik Pikado saveza Zagrebačke županije.
Catering Lobaris za čistu peticu
Iako smo u najavi turnira spomenuli da se očekuje bogata ponuda hrane, ono što nas je dočekalo je premašilo sva očekivanja. Catering Lobaris vlasnika Gorana Martinka oduševio je pikadiste ne samo količinom već i kvalitetom i raznovrsnošću hrane koja je bila u ponudi. Od dalmatinskog pršuta s dinjama i maslinama, domaćeg kulena, dimljene vratine i raznih sireva za predjelo, zatim ukusne krem juhe od povrća, do tortelina, dagnji, svinjskog pečenja, domaće patke s mlincima, punjenog purećeg filea, krvavica, bunceka, dinstanog zelja… I još za desert štrudle s višnjama ili sirom.
Sve to u neograničenim količinama za 30 kn. Teško za povjerovati, ali istinito. Odmah dajemo svo glas da Catering Lobaris bude na svakom HPS mastersu.
CRICKET PRIPAO LETICI
Prva disciplina dana, Cricket, donijela je sudar u finalu dvije trenutačno najbolje hrvatske igračice. Iako obje imaju tek 21 godinu, Ivana Tadić i Marina Letica već se prošle godine bile nositeljice igre ženske reprezentacije koja je senzacionalno osvojila naslov europskih prvakinja. Ove sezone iz turnira u turnir daju potvrdu svoje kvalitete i one su najveći zalog za svijetlu budućnost našeg ženskog pikada.
Letica je bila uvjerljiva od starta, redom je pobijedila Ines Brežnjak, Marinu Cenov, Anitu Zidar, Martinu Maglicu te Vlastu Stankić u finalu desne strane. Za razliku od nje Tadić je imala teži put jer je već u prvom kolu izgubila od Vlatke Lešić. Stoga se morala probijati kroz repasaž u kojemu su redom padale Ines Brežnjak, Natalija Šimac, Anita Zidar, Nina Rašić, Nevenka Šalat Franičević, Josipa Krželj te u finalu repasaža Vlasta Stankić.
Finale je ponudilo kvalitetnu igru, a raspoloženija je bila Letica koja je slavila sa 2:0.
– U dobroj sam formi, iako moram priznati da mi je nekako lakše igrati protiv dečki nego protiv cura. Npr. za mušku ekipu iz Laduča u 2. ligi Pikado saveza Zagrebačke županije imam 23 pobjede iz 24 susreta i vodeća sam na MVP listi 2. lige. Ali kada igram protiv cura nekako preopušteno ulazim u mečeve i to me često košta poraza – otkrila je Letica koja će ove sezone nastupati i za žensku ekipu u Pikado klubu Janje iz Mikulića.
POVRATAK VLASTE STANKIĆ
Bronca je pripala Vlasti Stankić koja je tako dala naznake da se bivša trostruka prvakinja Hrvatske (2011-2013.) polako vraća u nekadašnju formu. Riječanka se na prošlom mastersu u Kaštelima vratila na nacionalnu scenu nakon godinu i pol dana stanke i sada polako gradi put povratka među elitu.
Za korak od medalje je ostala Josipa Krželj, prošlosezonska osvajačica naslova ukupne pobjednica Masters serije. Djevojka iz Stobreča je već u prvom kolu poražena od Martine Maglice, ali je nakon toga ušla u pobjedničku seriju u kojoj su redom padale Sandra Orlić, Katarina Rešetar (ex-Pocrnić), Maja Tešija, Marina Cenov i Martina Maglica kojoj se tako revanširala za poraz. Nakon toga ju je zaustavila Ivana Tadić.
Maglica je završila na petom mjestu, dok su preostale dvije članice selekcije europskih prvakinja, Vlatka Lešić i Olja Pavlović, završile na diobi devetog odnosno 13. mjesta.
TADIĆ BEZ PREMCA U 501 MO
U elitnoj disciplini 501 MO Ivana Tadić je potvrdila formu s prvog mastersa u Kaštel Starom kada je također osvojila dva zlata. Za novi trijumf u 501 MO pobijedila je Marinu Cenov, Martinu Maglicu, Nataliju Šimac, Anitu Zidar, Ninu Rašić i u finalu Maju Tešiju.
Tešija je već u Kaštel Starom osvajanjem srebra u parovima i četvrtog mjesta u 501 MO pokazala da bi ove sezone mogla imati značajnu ulogu na mastersima. Danas je savladala Mihaelu Petrinović i Vlatku Lešić nakon čega ju je na lijevu stranu bacila Nina Rašić. Potom je nadigrala Ivu Čustović, Sandru Ivić, Anitu Zidar, Nataliju Šimac te u finalu repasaža uzvratila za poraz Nini Rašić. U velikom finalu ipak nije mogla protiv sjajne Tadić.
Osvajanje bronce najveći je uspjeh na nacionalnim mastersima za Ninu Rašić, a pobjede protiv Maje Tešije i Vlaste Stankić pokazuju da ima potencijal razviti se u vrhunsku igračicu.
ŽESTOKA KONKURENCIJA KOD DAMA
Drvenu medalju je osvojila Natalija Šimac iako je upisala pet pobjeda, među kojima i one protiv Olje Pavlović i Vlaste Stankić. Ali imala je peh da već u trećem kolu naleti na Ivanu Tadić, a na četvrtom mjestu ju je zaustavila Maja Tešija.
Da je konkurencija kod dama žestoka potvrđuje podatak da je među šest prvoplasiranih u 501 MO samo jedna reprezentativka – pobjednica Ivana Tadić. Olja Pavlović je završila na sedmom mjestu, Marina Letica i Martina Maglica na devetom, Vlatka Lešić na 13. te Josipa Krželj na 17.
U disciplini parova zlato s prvog mastersa obranile su Ivana Tadić i Olja Pavlović. Iako su ih u finalu desne strane pobijedile Marina Letica i Hana Jurjako, kroz repasaž su se uspjele vratiti u veliko finale i s glatkih 2:0, 2:0 uzvratiti im za poraz.
Bronca je pripala splitsko-riječkoj kombinaciji Martina Maglica i Marina Cenov, dok su za korak do postolja ostale Nina Rašić i Mila Aračić.
LJUBIĆ NOVI KRALJ CRICKETA
Alan Ljubić na dobrom je putu da preotme titulu “Kralja Cricketa” od Borisa Krčmara. Naime Picek je na prva dva ovosezonska mastersa slavio u disciplini u kojoj je Krčmar posljednjih nekoliko sezona potpuno dominirao. Danas ga je pobijedio u međusobnom sudaru u finalu i tako još jednom potvrdio da je iznimno jak u Cricketu. U prilog tome govori i podatak da je ovo bio šesti uzastopni masters na kojemu je osvojio medalju u toj disciplini, pri čemu je četiri puta uzeo zlato.
Ovo je bio treći međusobni sudar Ljubića i Krčmara u finalu Cricketa na posljednja četiri mastersa, pri čemu je Ljubić slavio dva puta, a Krčmar jednom.
Na putu do finala Ljubić je pobijedio Antonia Domitrovića, Igora Šestana, Dragutina Pečnjaka, Mišu Stankovića, Tihomira Mamića i Jerka Aračića. S druge strane Krčmar je slavio protiv Anđelka Fofića, Dražena Stevanovića, Ivice Cavrića i Zdravka Antunovića prije iznenađujućeg poraza od Jerka Aračića. Nakon toga je na lijevoj strani pobijedio Cavrića, Matiju Gazibaru i uzvratio za poraz Aračiću.
Krčmar je u finalu uspio pobjedom 2:0 u prvoj utakmici nadoknaditi svoj hendikep zbog toga što se u finale plasirao iz repasaža, ali u odlučujućoj utakmici sa 2:0 je slavio Ljubić koji je tako osvojio zlato.
IMOĆANIN ARAČIĆ MEĐU ELITOM
Jerko Aračić je Imoćanin koji nastupa za splitsku ekipu Dioklecijan 3 u Drugoj ligi, a ovo mu je treća sezona nastupanja na nacionalnim mastersima. I nikada do sada nije uspio osvojiti medalju. Ali u Rakitju se prometnuo u najveće iznenađenje nakon što je redom savladao Zvonka Antunovića, Danka Bilića, Nevena Rešetara, Ivana Kožareca i Ivana Ribičića. No, na putu do osiguravanja najmanje bronce je stajao nitko drugi doli Boris Krčmar. To ga nije uplašilo i Jerko je odigrao partiju života te upisao pobjedu koju će dugo pamtiti.
U finalu desne strane ga je zaustavio Ljubić, a odmah potom u repasažu nije mogao izvući još jedan podvig protiv Krčmara. No bronca osvojena u konkurenciji najboljih hrvatski pikadista fantastično je ostvarenje.
Matija Gazibara nije se uspio dokopati medalje, ali sedam upisanih pobjeda među kojima i one protiv Vladimira Lešića, Dragutina Pečnjaka i Romea Grbavca su ostvarenje za svaku pohvalu. Isti broj pobjeda upisao je i Ivica Cavrić, ali to mu je bilo dovoljno samo za peto mjesto.
OPASNI KARLOVČANIN TIHOMIR MAMIĆ
Među ukupno 83 igrača koliko ih je nastupilo u Cricketu na diobi petog mjesta završio je Tihomir Mamić, još jedan drugokategornik koji je pokazao da ima što za reći u elitnom društvu hrvatskog pikada. Pobjede protiv igrača poput Matije Gazibare, Ante Vranjeke i Slavena Kovačevića najbolje će posvjedočiti da je ovaj stasiti Karlovčanin ime s kojim u budućnosti treba ozbiljno računati.
Koliko je bila jaka konkurencija u Cricketu najbolje se vidi iz toga što su standardni reprezentativci Zdravko Antunović i Vladimir Lešić završili na devetom odnosno 13. mjestu. Antunovića su zaustavili Krčmar i Pečnjak, a Lešića Vranjeka i Gazibara.
CAVRIĆ POTVRDIO EURO KVALITETU
Elitna disciplina 501 DO za igrače prve kategorije donijela je trijumf Ivice Cavrića, veterana iz Velike Gorice koji je prošle sezone ostvario niz briljantnih rezultata, ali je to nekako prošlo nezapaženo. Naime Cavrić je prošle sezone osvojio naslov europskog prvaka s reprezentacijom, klupskog prvaka Europe s ekipom Split Londra, EDU ligu prvaka s ekipom Cyberdine Team Croatia te naslov ukupnog pobjednika Europske masters serije (EDU ranking). Uz to je nakon prva dva ovosezonska EDU rankinga uvjerljivo vodeći u ukupnom poretku i ima velike izglede obranit naslov ukupnog pobjednika.
Danas je upisao sedam čistih pobjeda u kojima su redom padali Ivan Buterin, Stanislav Polovina, Igor Šestan, Matej Budiša, Alan Ljubić, Antonio Domitrović te u finalu Dean Biškupić. Bila je to njegova prva osvojena medalja u pojedinačnim disciplinama na nacionalnim mastersima od rujna 2014. kada je u Matuljima također slavio u 501 DO.
– Ova mi posebno draga pobjeda jer sam želio pokazati da moji uspjesi na EDU rankinzima nisu posljedica slabije konkurencije već mojih kvalitetnih igara. Kao netko tko na pikado natjecanjima sudjeluje preko 20 godina jako sam sretan što sam u mogućnosti i danas igrati na ovako visokoj razini – rekao je Cavrić.
BIŠKUPIĆ OPET ODLIČAN
Srebro je osvojio Dean Biškupić koji je skrenuo pažnju na sebe u sezoni 2014/15. kada je bio četvrti u ukupnom poretku Masters serije. Prošle sezone nije uspio zadržati tako visoku razinu kvalitete iako je na sva tri mastersa na koja je nastupio osvojio po medalju i bio solidan 14. u ukupnom poretku. No, ovu je sezonu započeo dobrim nastupom na prvom mastersu u Kaštel Starom gdje je osvojio srebro u parovima (s Gazibarom) te četvrto mjesto u 501 DO.
Danas je započeo pobjedama protiv Dragutina Pečnjaka i Nikole Borovčića Kurira, nakon čega ga je nadigrao Antonio Domitrović. Uslijedio je veliki pohod po lijevoj strani u kojemu je pobijedio Darija Margetu, Anđelka Fofića, Mateja Budišu, Matiju Gazibaru, Slavka Brzić, Alana Ljubića te uzvratio za poraz Domitroviću. U velikom finalu bolji je ipak bio Cavrić.
Antonio Domitrović protekle dvije sezone nije nastupao na nacionalnim mastersima, a osvajanjem bronce u Rakitju je podsjetio na sezonu 2012/13. koju je završio kao treći u ukupnom poretku iza Krčmara i Lešića.
BUDIŠA IZNENADIO KRČMARA
Bez medalje je ostao Alan Ljubić iako je iz turnira izbacio Krčmara, ali je odmah potom poražen od Biškupića (i ranije na desnoj strani od Cavrića).
Krčmara je prvo na desnoj strani iznenadio Matej Budiša, da bi nakon četiri pobjede u repasažu u sjajnom meču bio poražen od Ljubića i završio na diobi petog mjesta. Jednako kao i Slavko Brzić koji je tako ostvario svoj najbolji rezultat u pojedinačnim disciplinama na nacionalnim mastersima od rujna 2011. kada je osvojio srebro u Kaštel Gomilici.
Dobar rezultat u svom debitantskom nastupu u elitnom rangu je ostvario Dean Pokos, prošlogodišnji uvjerljivi pobjednik masters serije u konkurenciji igrača 2. kategorije. Varaždinac je upisao pobjede protiv Vlade Deščaka, Ante Vranjeke, Siniše Brečića i Tomislava Ivića, uz poraze od Krčmara i Ljubića, te je završio na diobi sedmog mjesta.
Spavaš li mirno Krčmaru Borise!!!
Nagradu za upornost zaslužio je Siniša Brečić koji je sam potegnuo iz svog Metkovića do 530 km udaljene Svete Nedelje i bio jedini predstavnik Pikado saveza Dubrovačko-neretvanske županije. Nakon cijele noći provedene u autobusu osvojio je deveto mjesto u disciplini 501 DO, što je među 51 sudionikom sasvim solidan rezultat. I odmah po završetku opet sjeo u autobus i nazad za Metković.
– Zezali su me moji da sam lud što idem na tako dalek put, ali što ću kada obožavam pikado – kaže Brečić.
Postolar iz Metkovića izazvao je salve smijeha svojim duhovitim postovima na Facebooku poput onoga: “Spavaš li mirno Krčmaru Borise!!!” koji je objavio u gluho doba noći na putu prema Rakitju, točnije s odmorišta Jasenice kod Masleničkog mosta.
ANTE GOVIĆ RAZVESELIO ŠIBENIK
Za Antu Govića ovo je treća sezona u kojoj nastupa na HPS mastersima, ali nijednom do sada nije uspio osvojiti medalju. Taj trenutak za Šibenčanina je stigao u Rakitju gdje je u konkurenciji 44 igrača Druge kategorije u disciplini 501 MO nanizao sedam pobjeda bez poraza. Senad Omerčić, Kristijan Kovačević, Tomislav Draženović, Petar Jelavić Šako, Rudolf Krešić, Vedran Dundović te u finalu još jednom Krešić nisu uspjeli pronaći pobjedničku formulu protiv danas iznimno nadahnutog Govića.
Rudolf Krešić je posljednji put na HPS mastersima nastupio u prosincu 2011. u Donjoj Pušći, tada kao 19-godišnji klinac. Dugo ga nije bilo, a povratak je označio osvajanjem srebra uz upisane pobjede protiv Jerka Aračića, Željka Erslana i Vedrana Dundovića. Jedine poraze doživio je u dva sudara s Govićem.
Bronca je pripala spomenutom Dundoviću iz Matulja, dok je za korak kratak do medalje ostao iskusni Željko Erslan.
PRVO PA MUŠKO ZA ZAJECA
U konkurenciji trećekategornika u svom debitantskom nastupu na HPS mastersima slavio je Tomislav Zajec, Zagrepčanin koji nastupa za ekipu Oluja iz zabočkog Pikado kluba Bikovo oko. Zajec je redom pobijedio Darka Antunovića, Tonija Ruščića, Deana Benazića, Martina Šintića te dva puta Igora Krivo, u finalu desne strane i velikom finalu. Zanos zbog trijumfa Zajeca je bio toliko velik da je par njegovih navijača u naletu slavlja prevrnulo pikado aparat na kojemu se igralo finale.
Igor Krivo je među najboljim igračima Treće lige Pikado saveza Splitsko-dalmatinske županije, a u Rakitju je opravdao taj epitet osvajanjem srebra u 501 SO. Bronca je pripala Bogomiru Fučeku iz Sesveta. Davor Bubić, pobjednik ove discipline na prvom mastersu u Kaštel Starom, je nakon poraza od Deana Benazića i Bartola Kodrića završio na diobi 13. mjesta.
GRBAVAC I VLAŠIĆ NAJMLAĐI PAR
Makaranin Romeo Grbavac autoru ovog teksta je već u jutarnjim satima najavio kako ćemo danas dobiti najmlađe pobjednike discipline parova u povijesti HPS mastersa. Tada nisam previše obraćao pažnju na to, ali kako je par koji su činili 20-godišnji Zagrepčanin Tomislav Vlašić i dvije godine stariji Grbavac upisivao pobjedu za pobjedom, postajalo je sve zanimljivije pratiti hoće li se ta najava zaista ostvariti.
Bez izgubljene utakmice su dogurali do finala u kojemu su ih čekala iskusna braća Antunović, Zdravko i Zvonko. No mladi lavovi su uspješno prošli i tu prepreku te se upisali u anale nacionalnih mastersa kao najmlađi osvajači discipline parova.
Bronca je pripala zagrebačkom tandemu Željko Grubišić i Dean Biškupić.
PRVIJENAC ZA FILIPA LJUBENKA
U juniorskoj konkurenciji slavio je Filip Ljubenko iz Zagreba. Član juniorske reprezentacije Hrvatske od njezinog osnivanja prije dvije godine (ima osvojeno srebro na SP i broncu na EP 2014. u Poreču), prvi put je na HPS mastersima nastupio u ožujku 2015. kada je imao 12 godina. Prošle sezone je osvojio srebro u Matuljima i broncu u Sesvetama, a sada je stiglo toliko željeno zlato. Na ponos oca Saše, u pikado svijetu poznatijem pod nadimkom Žuti.
Startao je pobjedom protiv svog imenjaka iz Svete Nedelje, Filipa Krnjića, da bi u sljedećem kolu izgubio od svog vršnjaka iz Rijeke Karla Predovana. U repasažu je još jednom bio bolji od Krnjića, a zatim je u finalu nadigrao i Predovana.
Zanimljivo je da je na turniru nastupio i Dominik Krčmar, sin Borisa Krčmara koji ima tek osam godina. Iako nije uspio upisati pobjedu, ne sumnjamo da će Dodo jednog dana krenuti očevim stopama. I biti pravi nasljednik slavnog oca.
KOMPLETNI REZULTATI…..(xls)…(pdf)
SVI OSVAJAČI MEDALJA
SENIORKE 501 MO (26 igračica) – Lista
1. Ivana Tadić (Stobreč)
2. Maja Tešija (Split)
3. Nina Rašić (Split)
SENIORKE CRICKET (21) – Lista
1. Marina Letica (Laduč)
2. Ivana Tadić (Stobreč)
3. Vlasta Stankić (Rijeka)
SENIORKE PAROVI 501 MO (10 parova)
1. Ivana Tadić (Stobreč) i Olja Pavlović (Split)
2. Marina Letica (Laduč) i Hana Jurjako (Zagreb)
3. Martina Maglica (Split) i Marina Cenov (Rijeka)
SENIORI 1. KATEGORIJA 501 DO (51) – Lista
1. Ivica Cavrić (Velika Gorica)
2. Dean Biškupić (Zagreb)
3. Antonio Domitrović (Budaševo)
SENIORI 2. KATEGORIJA 501 MO (44) – Lista
1. Ante Gović (Šibenik)
2. Rudolf Krešić (Zagreb)
3. Vedran Dundović (Matulji)
SENIORI 3. KATEGORIJA 501 SO (32) – Lista
1. Tomislav Zajec (Zagreb)
2. Igor Krivo (Split)
3. Bogomir Fuček (Sesvete)
SENIORI CRICKET (83) – Lista
1. Alan Ljubić (Zagreb)
2. Boris Krčmar (Zagreb)
3. Jerko Aračić (Imotski)
SENIORI PAROVI 501 MO (42 para)
1. Romeo Grbavac (Makarska) i Tomislav Vlašić (Zagreb)
2. Zdravko Antunović i Zvonko Antunović (obojica Županja)
3. Željko Grubišić i Dean Biškupić (obojica Zagreb)
JUNIORI U-18 501 SO (5) – Lista
1. Filip Ljubenko (Zagreb)
2. Karlo Predovan (Rijeka)
3. Filip Krnjić (Sveta Nedelja)
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.