Proteklog tjedna, od 21.-28. svibnja je u španjolskom gradu Benidormu odigrano 2. svjetsko i 16. europsko prvenstvo u elektroničkm pikadu. Na tom prvenstvu je Hrvatsku ekspediciju činilo 40-ak pikadista/ica, od čega je po sedam članova muške i ženske reprezentacije te 30-ak igrača koji su se okušali u brojnim službenim i neslužbenim disciplinama.
Prvenstvo je započelo u subotu otvorenim turnirom u cricketu da bi se u nedjelju i ponedjeljak nastavilo s ekipnim prvenstvom Europe, gdje naše ekipe nisu imale previše uspjeha. Međutim, kako je natjecanje odmicalo, naši su hvatali sve bolji ritam pa su počele stizati i prve medalje.
Najprije je u ponedjeljak kasno u noći završila prva disciplina svjetskog prvenstva u kojoj su Hrvati dominirali te osvojili naslov prvaka i viceprvaka svijeta. Naime, u disciplini cricket se igralo hrvatsko finale u kojem je Zagrepčanin Boris Krčmar nadigrao Županjca Zdravka Antunović, dok je treći bio Poljak Krzysztof Ratajski.
I u konkurenciji dama smo ostvarili zapažene rezultate. Đurđica Delić iz Splita je osvojila brončanu medalju, dok je Županjka Vlatka Lešić završila kao peta.
Već u utorak su hrvatski reprezentativci u kombiniranom muško/ženskom sastavu osvojili brončanu medalju na svjetskom prvenstvu reprezentacija a bolji od naših su bili samo Češka i svjetski prvak Belgija!
U srijedu 25. svibnja odigrana je posljednja disciplina svjetskog prvenstva, 501 double in/double out u kojoj je Boris Krčmar potvrdio dominaciju iz cricketa i još jednom se okitio naslovom svjetskog prvaka pobijedivši u finalu Pojlaka Krzysztofa Kciuka. Od naših predstavnika u konkurenciji 239 igrača odlično 7. mjesto osvojio je srebrni iz cricketa Zdravko Antunović. Kod djevojaka na 13. mjestu su završile Vlatka Lešić i Đurđica Delić.
Četvrtak je bio rezerviran za europsko prvenstvo reprezentacija a Hrvatska je branila zlato sa posljednja dva europska prvenstva u muškoj i broncu u ženskoj konkurenciji.
Nažalost, djevojke nisu stigle do medalje, završile su kao četvrte ali je zato muška ekipa po treći puta postala prvak Europe. U finalu je teško stradala Češka rezultatom 9:4, treći su bili naši susjedi Slovenci.
Iako je Hrvatska na prvenstvo doputovala bez jednog od svojih ponajboljih igrača, još jednog Županjca, Vladimira Lešića, taj nedostatak nije bio presudan.Naime, dvostruki svjetski prvak Boris Krčmar, iskusni Vlado Deščak i fantastični debitant u reprezentaciji, viceprvak svijeta, Zdravko Antunović uz doprinos Ivana Bilele, Tomislava Klarića i junaka finalnog dvoboja s Česima, Tončija Restovića su s “pola gasa” potvrdili da nemaju premca u Europi kada je repka u pitanju.
Petak je donio samo potvrdu dominacije naših igrača na ovom natjecanju jer se u disciplini parova ponovno igralo hrvatsko finale, kao i u cricketu. Kombinacija Krčmar/Deščak osvojila je zlato a srebrni su Splićani, Slavko Brzić i Tomislav Klarić.Treći su Česi, Sedlaček/Ondo.
U subotu se dogodilo ono čega su se naši najviše pribojavali.Budući da su svih šest dana u svim disciplinama igrali do kraja i osvajali medalje, logično je da im je ponestalo snage a nekima i motivacije za najvažniju disciplinu u pojedinačnoj konkurenciji, 501 DO i borbu za naslov pojedinačnog prvaka Europe. Ipak, i tu smo u konkurenciji od skoro 300 igrača bili blizu medalje.Sjajni Zdravko Antunović je zaustavljen korak do postolja od Švicarca Fehlmanna i tako ostao na poziciji broj 4, dok je Vlado Deščak bio 7. a Boris Krčmar 17.
Inače prvakom Europe postao je igrač iz Srbije, Aleksandar Borić, drugi je spomenuti Fehlmann a treći Martin Kapucian iz Češke.
Dodajmo ovome da ne treba brinuti za budućnost ovoga sporta jer imamo i prvaka svijeta u juniorskoj konkurenciji do 15 godina.To je dečko iz Kaštel Kambelovca, Josip Ljubas!
Ukupno gledajuć,i samo su Rusi osvojili više medalja od naših igrača, ukupno 12, dok su naši uzeli 9.
Međutim, i to mogu zahvaliti profesionalki u svojim redovima, Anastasiji Dobromyslovoj, koja je osvojila sve što se moglo osvojiti u ženskoj konkurenciji te svojim juniorima s posljednjeg dana natjecanja, kada su osvojili četiri od šest medalja u uzrastu do 15 i 18 godina.