Primošten donio promjene
na vrhu ukupnog poretka
Napisao: Željko Đođo
MASTERS LISTE 2015/16. NAKON TURNIRA U PRIMOŠTENU……..(xls)…(pdf)
Drugi ovosezonski HPS masters odigran proteklog vikenda u Hotelu Zora Primoštenu donio je velike promjene na masters listi. U čak tri od četiri seniorske kategorije dogodila se promjena na vrhu ukupnog poretka. Tako je u konkurenciji dama poziciju broj 1 preuzela Josipa Krželj iz Stobreča, u elitnoj prvoj kategoriji kod seniora Borisa Krčmara je na vrhu zamijenio Sisčanin Ivica Vuletić, dok se u konkurenciji trećekategornika odvojio Mišo Stanković iz Kutine.
Jedino je Zagrepčanin Matej Budiša uspio sačuvati vodeću poziciju u 2. kategoriji, ali mu se Varaždinac Dean Pokos primaknuo na svega 1,5 bod zaostatka.
KRŽELJ POTVRDILA MATULJE
Za Josipu Krželj ovo je treća sezona nastupanja na HPS mastersima, a već u debitantskoj sezoni 2013/14. (dok je još bila Josipa Radić) je osvajanjem dviju bronci te osmog mjesta u ukupnom poretku Masters liste dala naznake da bi se mogla razviti u vrhunsku igračicu. Prošle sezone nije uspjela napraviti taj iskorak, čak je i nazadovala osvajanjem 13. mjesta u ukupnom poretku, ali joj se upornost, jer nastupila je u svim disciplinama na sva četiri mastersa, na kraju isplatila.
Već u Matuljima je zabljesnula pobijedivši čak tri aktualne reprezentativke na putu do srebra u Cricketu, a medalju istog sjaja uzela je i u parovima te tome dodala peto mjesto u 501 MO. Tada je malo tko tome pridavao posebnu pažnju jer se često znalo događati da neka djevojka odigra odličan turnir, a već na sljedećem se vrati u prosječnost. No, Josipa je u Primoštenu potvrdila da sjajne igre u Matuljima nisu bile slučajnost.
Čak dva zlata, u 501 MO i parovima, uz solidno peto mjesto u Cricketu, donijeli su joj velikih 78 bodova. Zahvaljujući tome je ne samo izbila na vrh ukupnog poretka, već i stekla 31 bod prednosti u odnosu na najbližu pratiteljicu Martinu Maglicu, odnosno 45,5 bodova ispred trećeplasirane Marine Letice.
NAPREDAK ZA MAGLICU I LETICU
Sjajan nastup u Primoštenu imale su i Splićanka Martina Maglica koja je slavila u disciplini Cricket, te Zagrepčanka Marina Letica s dvije osvojene bronce. Maglica je sa šestog mjesta nakon Matulja skočila na drugo, dok je Letica ostvarila još veći napredak i sa desetog se probila na treće mjesto u ukupnom poretku.
Primošten nije bio sretan za klupske suigračice iz Bile Boje Jasnu Šegvić i Đurđicu Delić koje je tek osvojena bronca u parovima spasila od neobjašnjivo lošeg nastupa. Šegvić je tako s prvog pala na peto mjesto, dok je Delić s diobe osmog pala na deseto mjesto, posljednje koje nosi izravan nastup na Pojedinačnom PH u travnju 2016. u Sesvetama.
Dobar posao napravile su Ivana Tadić, Josipa Spahija i Maja Tešija koje su ušle u Top 20 iako nisu nastupile na prvom mastersu u Matuljima. Posebno se to odnosi na Tadić koja je drugim mjestom u Cricketu i sedmim u parovima sakupila 44 boda i odmah se probila na 11. mjesto.
SJAJNA JOSIPA SPAHIJA
Najviše nas raduje odličan nastup mlade Šibenčanke Josipe Spahije koja je osvojila četvrto mjesto u disciplini Cricket. Iako je riječ o 17-godišnjakinji, to je nije zasmetalo da u konkurenciji najboljih hrvatskih pikadistica ostvari pet pobjeda, između ostalih protiv uglednih imena poput Rine Radun, Zorice Beslać i Ane Mamut koje imaju daleko više iskustva od nje. Jedine poraze doživjela je u dva sudara s kasnijom pobjednicom Martinom Maglicom. Dobar rezultat ostvarila je i u disciplini parova gdje je zajedno s Brankom Antoniom Stričan završila na diobi petog mjesta.
Spahija je tako još jednom potvrdila da je riječ o iznimnom talentu nakon što je kao članica juniorske reprezentacije Hrvatske u lipnju ove godine osvojila srebro na Svjetskom i broncu na Europskom prvenstvu. U svakom slučaju djevojka koja nastupa za ekipu Dišpet, članicu šibenskog Pikado kluba Z, potvrdila je kako je velika perspektiva hrvatskog ženskog pikada.
VELIKI DAN MALOG ROBOTA
Ivica Vuletić je slavio u elitnoj disciplini 501 DO upisavši pobjede u svih sedam susreta. Uz to je dodao srebro u Cricketu, a svoj fantastični dan je zaključio osvajanjem bronce u disciplini parova u tandemu sa Slavenom Kovačevićem iz Zagreba. Zahvaljujući tome je sakupio čak 165 bodova i sa sedmog mjesta se vinuo na vrh ukupnog poretka Masters liste skinuvši Borisa Krčmara koji nije nastupio u Primoštenu. Tako je Mali robot, kako mu glasi nadimak, potvrdio da je njegovo uvrštenje u reprezentaciju s kojom se proteklog ljeta okitio naslovom europskog prvaka bilo potpuno opravdano.
Kao i ono Alana Ljubića koji je osvojio Cricket. Upravo su se Ljubić i Vuletić, dvojica ovogodišnjih debitanata u reprezentaciji, sudarili u finalu, a nakon velike borbe slavio je Zagrepčanin. Ljubić je kasnije osvojio i disciplinu parova u kojoj je zajedno s veteranom iz Velike Gorice Ivicom Cavrićem u finalu nadigrao zagrebačku kombinaciju Anđelko Fofić i Dean Biškupić. Tako je Ljubić sa petog skočio na drugo mjesto u ukupnom poretku sa svega 9 bodova zaostatka.
CAVRIĆA SPASILI PAROVI
Bronca u Cricketu, četvrto mjesto u parovima i 17. u 501 DO, uz 91,5 osvojenih bodova, bi za gotovo sve igrače bio fantastičan uspjeh. Ali za igrača kalibra Zdravka Antunovića to je tek solidan rezultat, a i pomak na masters listi je bio prema dolje jer je sa drugog pao na treće mjesto.
Ivica Cavrić je uspio zadržati četvrto mjesto unatoč lošim nastupima u 501 DO (17. mjesto) i Cricketu (13.), ali spasio se osvajanjem zlata u parovima. Iako nije nastupio u Primoštenu, Boris Krčmar nije doživio veliki pad jer je s prvog skliznuo na peto mjesto i za vodećim Vuletićem zaostaje 92 boda. Za najboljeg svjetskog igrača elektroničkog pikada to je dostižno, ali pod uvjetom da se pojavi na posljednja dva mastersa.
Iako nije osvojio medalju, odličan posao napravio je Miro Buha koji je bio četvrti u 501 DO, peti u Cricketu i deveti u parovima te sakupio 92 boda (samo su Vuletić sa 165 i Ljubić sa 148 bodova bili uspješniji).
Najbolji dojam od igrača iz Šibensko-kninske županije u ovom rangu je ostavio Šibenčanin Ante Vranjeke koji je osvojio deveto mjesto u elitnoj disciplini 501 DO, dok je u parovima (s Petrom Kamberom iz Zadra) bio sedmi.
BREČIĆ PONOS METKOVIĆA
Najugodnije iznenađenje cijelog turnira svakako je Siniša Brečić iz Metkovića koji se probio do finala elitne discipline 510 DO. Igrač Pikado kluba Sršen je sjajnim partijama, a posebno pobjedama protiv Vladimira Lešića i Ivana Bilele, pokazao da na krajnjem jugu Hrvatske postoje igrači itekako vrijedni pažnje. Mogao bi to biti veliki poticaj za sve igrače iz Pikado saveza Dubrovačko-neretvanske županije da shvate kako se uz pravi pristup i vjerom u sebe mogu nositi s najboljim hrvatskim pikadistima.
– Nabavio sam metu za steel dart i kod kuće trenirao svaki dan po par sati. Izludio sam suprugu i sve oko sebe sa pikadom, ali sada mi se to sve vratilo na najbolji mogući način – rekao je Brečić.
Tako se Brečić već nakon jednog odigranog mastersa probio na 14. mjesto u ukupnom poretku. Inače njemu je ovo bio treći nastup na HPS mastersima, nakon Donje Pušće 2013. (tada u 3. kategoriji) i Matulja prošle godine. Da osim igranja ima i jako dobro znanje o pikadu pokazao je u intervju na neretvanskom Radio Narona u emisiju o sportu Zviždaljka (intervju možete poslušati na: link).
BRILJANTNI POKOS DOSTIGAO BUDIŠU
U 2. kategoriji briljirao je Varaždinac Dean Pokos, posebno u disciplini 501 MO u kojoj je upisao čak 13 pobjeda (!!!) da bi došao do zlata. Naime u meču drugog kola je pobijedio svog protivnika, ali se po završetku meča ispostavilo da je igrao na krivom aparatu (samim time i protiv krivog protivnika) pa je morao preseliti na lijevu stranu kao da je izgubio meč. Iako je bio vidno uzrujan zbog toga, uspio se smiriti i upisati devet uzastopnih pobjeda po lijevoj strani samo da bi se vratio u veliko finale. I onda još dva puta pobijediti Ivicu Labora unatoč tome što je Šibenčanin imao veliku podršku domaćih navijača.
Pokos je već osvajanjem devetog mjesta u Cricketu, po čemu je bio najuspješniji od svih igrača 2. i 3. kategorije, pokazao da je u Primošten stigao u odličnoj formi. Na kraju je sakupio ukupno 113,5 bodova, uvjerljivo najviše u svom rangu (sljedeći su bili Labor i Gordan Grković s po 70 bodova), te se približio vodećem u ukupnom poretku, Zagrepčaninu Mateju Budiši, na svega 1,5 bod zaostatka.
LABOR OBRANIO ČAST DOMAĆIH
Treće mjesto zadržao je Petar Šurlina s Malog Lošinja, a veliki skok sa 11. na četvrto mjesto zabilježio je Darijo Margeta. Za jedno mjesto se spustio Rovinjac Luka Matošović (sa četvrtog na peto), dok je pad s drugog na šesto mjesto doživio Valentino Šivalec iz Svetog Križa Začretje koji se nije pojavio u Primoštenu.
Među više od 200 igrača koliko je nastupilo u Primoštenu njih 38 je bilo iz Šibensko-kninske županije, a da ne ostanu bez medalje pobrinuo se Ivica Labor osvajanjem srebra u 501 MO. Igrač Pikado kluba Z iz Šibenika se bez poraza probio do finala gdje ga je zaustavio spomenuti Pokos. Tako je Labor u pravom trenutku i na pravom mjestu ostvario svoj rezultat karijere na HPS mastersima.
Drugo mjesto u 501 MO Laboru je donijelo 70 bodova, a jednak broj je sakupio i Zagrepčanin Gordan Grković koji je nastupio u sve tri discipline. Obojica su, iako su propustili prvi masters, odmah upali u Top 10 u ukupnom poretku. Dobar posao napravila su još dvojica igrača koji su propustili Matulje, Splićanin Jure Kapetanović i Šibenčanin Ante Gović koji se osvojili četvrto, odnosno peto mjesto u 501 MO te odmah upali u Top 20 na Masters listi.
DEBI IZ SNOVA ZA VLADU MILANOVIĆA
U konkurenciji trećekategornika debi iz snova na HPS mastersima imao je Vlade Milanović. Solinjanin je pokorio konkurenciju u 501 SO iako ga je u finalu desne strane pobijedio Mišo Stanković iz Kutine. No, Milanović se vratio kroz repasaž te sa 2:1 i 2:0 uzvratio Stankoviću za poraz i dopčepao se zlata. Ukupno je sakupio 80,5 bodova i odmah se probio na drugo mjesto u ukupnom poretku.
Unatoč porazu u finalu, Stanković nema razloga za tugu jer je sa 70,5 osvojenih bodova ne samo pretekao Zadranina Ivana Bužonju koji je držao vrh, već stekao solidnih 40 bodova viška u odnosu na najbližeg pratitelja. Bužonja je opet, kao i u Matuljima, odigrao samo 501 SO te je pao na treće mjesto.
Zato je uspješan bio jedan drugi Zadranin, Blaž Maričić koji se unatoč tome što je ukupno na dva mastersa odigrao samo jednu disciplinu (treće mjesto u 501 SO), odmah probio na sedmo mjesto na Masters listi. Još petorica igrača koji su propustili Matulje su se probili u Top 20, pri čemu se Denis Anić Matić probio na osmo te Bonimir Sabljić na deseto mjesto. U Top 20 su još upali Silvio Skelin, Igor Šaban i Matko Delaš.
U juniorskoj konkurenciji je vodstvo na vrhu ukupnog poretka učvrstio Zagrepčanin Martin Valečić. S novih 15 bodova osvojenih u Primoštenu sada ima solidnu prednost u odnosu na Splićanina Antu Bilelu koji mu je najbliži pratitelj, te njegovog sugrađanina Vedrana Hinića i Filipa Ljubenka iz Zagreba koji dijele treće mjesto s po 11 bodova.
Za kraj informacija da je treći ovosezonski HPS masters na rasporedu 6. veljače 2016. godine u Sportskom centru Sava sport u Sesvetama.